سلامت

15 گام طلایی برای افزایش تمرکز شما

افزایش تمرکز

همه ما آنجا بوده ایم: با یک ضرب الاجل فوری و ذهنی سرگردان پشت میز شما نشسته ایم. با وجود تمام تلاش شما، همه چیز پیشرفت نمی کند. باید بر روی کاری که پیش رو دارید تمرکز کنید. شما برای انجام آن انگیزه دارید. اما شما فقط نمی توانید تمرکز کنید. در این دنیای دیجیتال، ما به راحتی حواسمان پرت می شود. اطلاعات در همه جا وجود دارد و ما احساس می کنیم که باید با اشکال فزاینده و متعدد اطلاعات مقابله کنیم. زمان و توجه ما را می کشد. ناتوانی در تمرکز بر روی کار در دست انجام یکی از بیماری های زمان ما است – همه می خواهند بدانند چگونه بهتر تمرکز کنند، چگونه تمرکز کنند. با این حال، مزایای بهبود تمرکز و تمرکز آن را به موضوعی ارزشمند تبدیل می کند.پس با جوانه صدرا در ادامه همراه باشید.

تمرکز چیست؟
Remez Sasson در Will Power & Self Discipline نوشت که تمرکز توانایی هدایت کردن توجه به خواست خود است. تمرکز یعنی کنترل توجه. توانایی تمرکز ذهن بر یک موضوع، شی یا فکر و در عین حال حذف هر فکر، ایده، احساس و احساس غیر مرتبط دیگر از ذهن است.

این قسمت آخر برای بسیاری از ما مشکل است. تمرکز به معنای کنار گذاشتن یا عدم توجه به هر فکر، ایده، احساس یا احساس غیر مرتبط دیگری است. برای اینکه به اعداد، بوق ها و سایر نشانگرها توجه نکنیم، پیام جدید، آپدیت جدید، “لایک” جدید، فالوور جدید داریم!

عوامل مؤثر بر تمرکز

بعضی روزها به نظر می رسد تمرکز ما از همه طرف مورد حمله قرار می گیرد. در حقیقت ، تمرکز تحت تأثیر عوامل داخلی و خارجی یا محیطی قرار دارد. اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه تمرکز و حافظه را بهبود بخشید ، این به درک آنچه در حال حاضر در راه است ، کمک می کند.

حواس پرتی

ما در طی فرایند انجام کاری با جریان مداوم اطلاعات ، چه جدید و چه قدیمی ، بمباران می شویم. محققان دریافته اند که مغز ما چنان برای این حواس پرتی اولیه است که فقط دیدن تلفن هوشمند ما توانایی تمرکز ما را مختل می کند. ما دائماً ارزیابی می کنیم که آیا اطلاعات مفید ، کافی یا بی معنی است. مقدار بی نظیری که در آن به دست می آید ، ارزیابی ما از اینکه آیا ما در واقع برای تصمیم گیری به اطلاعات بیشتری نیاز داریم.

خواب کافی

دانشمندان دریافتند که کمبود خواب می تواند منجر به هوشیاری کمتری ، فرآیندهای فکر کندتر و کاهش غلظت شود. شما در تمرکز توجه خود مشکل بیشتری خواهید داشت و ممکن است گیج شوید. در نتیجه ، توانایی شما در انجام وظایف به ویژه مربوط به استدلال یا منطق می تواند به طور جدی تحت تأثیر قرار گیرد. خواب مزمن ضعیف بیشتر بر غلظت و حافظه شما تأثیر می گذارد. دکتر آلیسون تی. سیبرن از مرکز پزشکی خواب دانشگاه استنفورد خاطرنشان می کند که اگر نمی توانید روی آنچه در دست است تمرکز کنید ، بعید است که آن را به حافظه کوتاه مدت یا بلند مدت خود تبدیل کنید.

فعالیت بدنی کافی

آیا تا به حال متوجه شده اید که چقدر ورزش شدید باعث آرامش و پرانرژی تر در طول روز می شود؟ وقتی فعالیت بدنی انجام نمی دهید ، عضلات شما می توانند تنش پیدا کنند. ممکن است احساس سفتی در گردن ، شانه و قفسه سینه خود داشته باشید و چنین ناراحتی مداوم و سطح پایین می تواند بر غلظت شما تأثیر بگذارد. عادت های غذایی آنچه ما می خوریم به احساس ما ، از جمله وضوح ذهنی و وضوح ما ، در طول روز کمک می کند. اگر مغز خود را با مواد مغذی مناسب سوخت ندهیم ، شروع به تجربه علائمی مانند از دست دادن حافظه ، خستگی و عدم تمرکز می کنیم. رژیم های غذایی کم چربی می توانند تمرکز را خراب کنند زیرا مغز به اسیدهای چرب ضروری نیاز دارد. سایر رژیم های محدود کننده ممکن است با تأمین مواد مغذی مورد نیاز مغز یا با ایجاد گرسنگی ، هوس یا احساس ناخوشایند در بدن که خود حواس پرتی هستند ، بر غلظت تأثیر منفی بگذارد.

محیط

بسته به آنچه شما انجام می دهید ، محیط می تواند بر تمرکز شما تأثیر بگذارد. بدیهی است ، یک سطح سر و صدا که خیلی بلند است یک مشکل است ، اما بسیاری از افراد نیز در هنگام ساکت بودن در تمرکز مشکل دارند. این فقط سطح کلی نویز نیست بلکه نوع سر و صدای اهمیت است: هوم پر انرژی و ناشناس یک کافی شاپ ممکن است تمرکز را در حالی که گفتگوی شنیده شده دو همکار آن را از بین می برد. یک آهنگ مورد علاقه به سرعت آواز خواندن ، با خوشحالی پریشان است ، در حالی که سازهای کمتری ممکن است شما را به کار خود ادامه دهد. روشنایی که خیلی روشن یا بسیار کم نور است می تواند بر بینایی شما تأثیر بگذارد. اتاقی که خیلی گرم یا خیلی سرد باشد باعث ناراحتی می شود. همه این عناصر می توانند بر غلظت شما تأثیر بگذارند. خوشبختانه ، همه آنها نیز آدرس دهنده هستند.

شرایط مربوط به تمرکز

اگر اغلب نمی توانید افکار خود را متمرکز کنید و مشکلات تمرکز مداوم را تجربه می کنید، ممکن است دلیل شناختی، پزشکی، روانی، سبک زندگی یا محیطی را نشان دهد. بسته به علت، ممکن است مجبور شوید موقتاً بپذیرید که تمرکزتان پایین است و چند ترفند برای کاهش تأثیر یا پذیرش افت ها به محض آمدن یاد بگیرید. اگر برای تمرکز نیاز به کمک دارید و فکر می کنید مشکلات شما فراتر از لیست بالا است، با یک متخصص مشورت کنید.

شرایط گسترده تر ممکن عبارتند از:

شناختی

اگر متوجه شوید که به راحتی چیزها را فراموش می کنید، ممکن است تمرکز شما کاهش یابد. حافظه‌تان گاهی اوقات شما را از دست می‌دهد، مقاله‌ها را اشتباه درج می‌کنید، و در به خاطر سپردن چیزهایی که چند وقت پیش رخ داده‌اند مشکل دارید. راه دیگری که ممکن است تمرکز شما از نظر شناختی مختل شود این است که متوجه شدید ذهن شما بیش از حد فعال است و به دلیل نگرانی ها یا رویدادهای مهم دائماً به چیزهای مختلف فکر می کند. هنگامی که افکار و مسائل در ذهن شما نفوذ می کند و توجه را می طلبد، از تمرکز موثر جلوگیری می کند.

روانشناسی

زمانی که شما افسرده هستید و احساس ضعف می کنید، تمرکز کردن دشوار است. به طور مشابه، زمانی که در حال بهبودی از دست دادن یکی از عزیزانتان در حین سوگ هستید یا اضطراب را تجربه می کنید، ممکن است در تمرکز روی یک کار مشکل داشته باشید. پزشکی. شرایط پزشکی مانند دیابت، عدم تعادل هورمونی و تعداد کم گلبول های قرمز خون می تواند بر تمرکز ما تأثیر بگذارد. برخی از داروها نیز باعث خواب آلودگی یا خواب آلودگی می شوند و تمرکز را به شدت مختل می کنند.

محیط

شرایط کاری بد، فضاهای مشترک، و پویایی شدید یا منفی کار نیز ممکن است به عدم تمرکز کمک کند. هنگامی که در حال تجربه فرسودگی شغلی یا استرس ناشی از کار یا زندگی شخصی هستیم، به دلیل خستگی عاطفی، تمرکز برایمان مشکل خواهد بود. به طور مشابه، محیط می تواند با اثراتی که ما از آنها آگاه هستیم (گرما، نور، سر و صدا) و سایر مواردی که به طور کامل ثبت نمی شوند (تنش، منفی بودن، نظارت) ناراحتی ایجاد کند.

سبک زندگی

خستگی، گرسنگی و کم آبی می تواند تمرکز را از مسیر خارج کند. سبک زندگی که شامل وعده های غذایی زیاد از دست رفته، غذاهای غنی، یا مصرف بیش از حد الکل می شود، می تواند حافظه و توانایی ما را برای تمرکز و تمرکز به چالش بکشد.

15 راهکار افزایش تمرکز

اکنون می دانید که چرا برای تمرکز به کمک نیاز دارید. چه چیزی می تواند به شما برای تمرکز بهتر کمک کند؟ هیچ پاسخی برای بهبود تمرکز وجود ندارد، اما نکات زیر می تواند کمک کند.

عوامل حواس پرتی را از بین ببرید

اگر همیشه با اطلاعات بمباران می‌شویم، چگونه بهتر تمرکز کنیم؟ تمرین کنید تا زمان را در برنامه خود برای انجام یک کار یا فعالیت خاص مسدود کنید. در این مدت، درخواست کنید که تنها بمانید یا به مکانی بروید که بعید است دیگران مزاحم شما شوند: کتابخانه، کافی شاپ، اتاق خصوصی.

رسانه‌های اجتماعی و سایر برنامه‌ها را ببندید

اعلان‌ها را بی‌صدا کنید و گوشی خود را در کیف یا کوله‌پشتی از دید پنهان نگه دارید. همانطور که در HBR توضیح داده شد، محققان دریافتند که ظرفیت شناختی به طور قابل توجهی بهتر است زمانی که تلفن خارج از دید است، نه فقط خاموش. نگه دارید تمرکز اصلی شما تکمیل کاری است که باید انجام دهید. خاموش کردن اختلالات داخلی و خارجی می تواند به شما در تمرکز کمک کند.

چندوظیفگی را کاهش دهید

تلاش برای انجام چندین فعالیت به طور همزمان باعث می شود احساس بهره وری داشته باشیم. همچنین دستور العملی برای تمرکز کمتر، تمرکز ضعیف و بهره وری کمتر است. و بهره وری پایین می تواند منجر به فرسودگی شغلی شود. نمونه هایی از چندوظیفه ای شامل گوش دادن به پادکست در حین پاسخ دادن به ایمیل یا صحبت با شخصی از طریق تلفن در حین نوشتن گزارش است. چنین چندوظیفه ای نه تنها توانایی شما برای تمرکز را مختل می کند، بلکه کیفیت کار شما را نیز به خطر می اندازد.

ذهن آگاهی و مدیتیشن را تمرین کنید

مدیتیشن یا تمرین فعالیت های تمرکز حواس می تواند بهزیستی و آمادگی ذهنی را تقویت کرده و تمرکز را بهبود بخشد. در طول فرآیند مدیتیشن، مغز ما آرام‌تر می‌شود و کل بدن ما آرام‌تر می‌شود. ما در طول فرآیند بر نفس خود تمرکز می کنیم تا ذهنمان پرت نشود. با تمرین، می‌توانیم یاد بگیریم که از نفس خود استفاده کنیم تا توجه خود را به یک کار خاص برگردانیم تا بتوانیم آن را به خوبی انجام دهیم، حتی اگر دچار وقفه شویم.

بیشتر بخواب

عوامل زیادی بر خواب شما تأثیر می گذارد. یکی از رایج ترین آنها خواندن از طریق یک دستگاه الکترونیکی مانند رایانه، تلفن یا تبلت یا تماشای فیلم یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود در تلویزیون LED درست قبل از خواب است. تحقیقات نشان داده است که چنین دستگاه هایی نور را به سمت انتهای آبی طیف ساطع می کنند. چنین نوری شبکیه چشم شما را تحریک می کند و از ترشح ملاتونین که پیش بینی خواب را در مغز تقویت می کند، جلوگیری می کند. از یک فیلتر یا عینک “نور آبی” استفاده کنید تا چنین نور آبی را به حداقل برسانید یا از تمام وسایل الکترونیکی قبل از خواب اجتناب کنید. راه‌های دیگر برای بهبود خواب عبارتند از: اجتناب از ورزش در اواخر روز، هیدراته ماندن در طول روز، استفاده از یادداشت روزانه یا تمرینات تنفسی برای آرام کردن ذهن، و ایجاد یک برنامه و برنامه قابل پیش‌بینی برای زمان خواب.

تمرکز و زندگی در لحظه

وقتی احساس می کنید نمی توانید تمرکز کنید، ممکن است غیرقابل تصور باشد، اما به یاد داشته باشید که شما انتخاب می کنید که کجا تمرکز کنید. وقتی ذهن شما همیشه در گذشته است و نگران آینده است، تمرکز کردن سخت است. در حالی که آسان نیست، سعی کنید وقایع گذشته را رها کنید. تأثیر، آنچه را که احساس کردید و آنچه از آن آموختید را بپذیرید، سپس آن را رها کنید. به طور مشابه، نگرانی های خود را در مورد آینده تصدیق کنید، در نظر بگیرید که چگونه آن اضطراب را در بدن خود تجربه می کنید، سپس آن را رها کنید. ما می خواهیم منابع ذهنی خود را طوری تربیت کنیم که بر جزئیات آنچه در حال حاضر اهمیت دارد تمرکز کنیم. ذهن ما به سمتی می رود که برای تمرکز انتخاب می کنیم.

استراحت کوتاهی داشته باشید

این نیز ممکن است غیرقابل درک به نظر برسد، اما وقتی برای مدت طولانی روی چیزی تمرکز می کنید، ممکن است تمرکز شما شروع به از بین رفتن کند. ممکن است بیشتر و بیشتر در اختصاص دادن توجه خود به کار مشکل احساس کنید.

محققان دریافته اند که مغز ما تمایل دارد منابع تحریک مداوم را نادیده بگیرد. استراحت های بسیار کوچک با تمرکز مجدد در جای دیگر می تواند به طور چشمگیری تمرکز ذهنی را بهبود بخشد. دفعه بعد که روی پروژه ای کار می کنید، زمانی که احساس گرفتگی کردید، استراحت کنید. حرکت کنید، با کسی صحبت کنید یا حتی به نوع دیگری از کار تغییر دهید. برای بالا نگه داشتن عملکرد خود با ذهن متمرکزتری برمی گردید.

با طبیعت ارتباط برقرار کنید

تحقیقات نشان داده است که حتی وجود گیاهان در فضاهای اداری می تواند به افزایش تمرکز و بهره وری و همچنین رضایت در محل کار و کیفیت بهتر هوا کمک کند. پیدا کردن زمانی برای قدم زدن در پارک یا قدردانی از گیاهان یا گل‌های باغتان می‌تواند تمرکز شما را افزایش داده و به شما کمک کند سرحال باشید.

مغز خود را آموزش دهید تحقیقات علمی شروع به جمع آوری شواهد در مورد توانایی فعالیت های تمرین مغز برای تقویت توانایی های شناختی، از جمله تمرکز، در بزرگسالان کرده است. چنین بازی های آموزشی مغز همچنین می تواند به شما در تقویت حافظه کاری و کوتاه مدت و همچنین مهارت های پردازش و حل مسئله کمک کند. نمونه هایی از این گونه بازی ها عبارتند از: پازل، سودوکو، شطرنج و بازی های ویدئویی محرک مغز.

ورزش

روز خود را با ورزش ساده شروع کنید و بدن خود را به حرکت درآورید. طبق شماره مه 2013 دیده بان سلامت مردان هاروارد، ورزش منظم مواد شیمیایی کلیدی برای حافظه، تمرکز و وضوح ذهنی آزاد می کند. تحقیقات دیگر نشان می دهد که ورزش می تواند باعث تقویت آن شود

به موسیقی گوش دهید

ثابت شده است که موسیقی اثرات درمانی بر مغز ما دارد. موسیقی سبک ممکن است به شما کمک کند تا بهتر تمرکز کنید، اما برخی از موسیقی ها ممکن است حواس شما را پرت کنند. کارشناسان به طور کلی موافق هستند که موسیقی کلاسیک و صداهای طبیعت، مانند جریان آب، گزینه‌های خوبی برای تمرکز هستند، در حالی که موسیقی با اشعار و صدای انسان ممکن است حواس‌تان را پرت کند. چندین برنامه و خدمات موسیقی پس‌زمینه و مناظر صوتی را ارائه می‌دهند که برای انواع مختلف تمرکز و نیازهای کاری طراحی شده‌اند.

خوب بخور

غذاهایی را انتخاب کنید که قند خون را تعدیل کنند، انرژی را حفظ کنند و مغز را تامین کنند. میوه ها، سبزیجات و غذاهای پر فیبر می توانند سطح قند خون شما را یکنواخت نگه دارند. مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین که باعث افزایش و کاهش سطح قند شما می شوند، باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شما می شوند را کاهش دهید.

مغز شما برای عملکرد صحیح به مقدار زیادی چربی خوب نیاز دارد. آجیل، انواع توت ها، آووکادو و روغن نارگیل همگی راه های بسیار خوبی برای وارد کردن چربی های سالم به رژیم غذایی هستند و به عملکرد روان تر مغز کمک می کنند. علم بر روی تحقیقات نشان داده است که غذاهایی مانند زغال اخته به دلیل آنزیمی که جریان اکسیژن و خون را به مغز تحریک می کند، می تواند تمرکز و حافظه را تا 5 ساعت پس از مصرف تقویت کند و به حافظه و همچنین توانایی ما برای تمرکز و یادگیری کمک کند. اطلاعات جدید. سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج حاوی پتاسیم هستند که اتصالات بین نورون ها را تسریع می کند و می تواند مغز ما را پاسخگوتر کند.

یک اولویت روزانه تعیین کنید

آنچه را که می خواهید هر روز انجام دهید، به طور ایده آل شب قبل، یادداشت کنید و یک اولویت را که متعهد به انجام آن هستید، مشخص کنید. این به تمرکز مغز شما بر روی چیزهای مهم کمک می کند، ابتدا کارهای بزرگ را انجام دهید و کارهای کوچک را به بعد رها کنید. کارهای بزرگ را به بایت های کوچکتر تقسیم کنید تا غرق نشوید. شناسایی اولویت های واقعی می تواند به تسکین اضطراب منحرف کننده کمک کند و دستیابی به اهداف کوچک روزانه می تواند مغز شما را برای رسیدن به موفقیت هدایت کند.

فضایی مخصوص برای کار ایجاد کنید

در صورت امکان فضایی آرام و اختصاصی برای کار ایجاد کنید. همه نمی توانند یک دفتر کار مجهز داشته باشند، اما سازمان دهنده های میز، هدفون های حذف نویز، مانیتور قابل تنظیم و نور قابل تنظیم می توانند کمک کنند. به هم ریختگی را از دیدتان پاک کنید، آن را تا حد امکان ارگونومیک و راحت کنید و سعی کنید فضای خود را مرتب و تهویه کنید.

از تایمر استفاده کنید

با استفاده از تایمر یا زنگ تلفن، مغز خود را برای تمرکز بیش از حد روی یک کار آموزش دهید. ابتدا تصمیم بگیرید که چه کاری را می خواهید انجام دهید. تایمر خود را برای 20 دقیقه (به طور کلی بیش از 30 دقیقه) تنظیم کنید و روی کار تمرکز کنید. هنگامی که زنگ زنگ به صدا در می آید یک استراحت کوتاه به مدت 5 دقیقه انجام دهید. می توانید پیاده روی کنید و تمرینات کششی انجام دهید، سپس تایمر را تنظیم مجدد کنید و دوباره شروع کنید. این تکنیک نشان داده است که برای بهبود تمرکز شما موثر است.

وظایف را تغییر دهید

در حالی که ممکن است بخواهیم روی یک کار خاص تمرکز کنیم، گاهی اوقات گیر می‌کنیم و مغزمان به چیزی تازه برای تمرکز نیاز دارد. سعی کنید به کارهای دیگر یا کاری که دوست دارید انجام دهید تغییر دهید. تغییر وظایف می تواند به شما کمک کند برای مدت طولانی تری هوشیار و سازنده بمانید.

جمع بندی

یادگیری چگونگی بهبود تمرکز چیزی نیست که بتوان یک شبه به آن دست یافت. ورزشکاران حرفه ای مانند گلف بازان، دوی سرعت ها، ژیمناست ها زمان زیادی را برای تمرین (و معمولا یک مربی دارند) صرف می کنند تا بتوانند تمرکز کنند و حرکت مناسب را در لحظه مناسب برای رسیدن به برتری انجام دهند.

اولین قدم برای تقویت تمرکز، این است که بدانید چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارد. اگر برای انجام تعهدات تلاش می‌کنید، دائماً توسط چیزهای بی‌اهمیت دور می‌شوید، یا به سمت آرزوهایتان حرکت نمی‌کنید، وقت آن است که از تمرکز کمک بگیرید تا بتوانید روی آنچه برایتان مهم است تمرکز کنید.

یادگیری نحوه تمرکز در کار برای موفقیت در شغل و زندگی ضروری است. با بهبود تمرکز، متوجه می‌شوید که می‌توانید کارهای بیشتری را که برایتان ارزشمند است انجام دهید و با انجام آن احساس بهتری داشته باشید. این فقط در مورد انجام وظایف نیست، بلکه برای وقت گذاشتن برای شادی و شادی است تا بتوانید به یک زندگی معنادار و رضایت بخش دست یابید.

در ضمن اگر قصد خرید برنج را دارید میتوانید به فروشگاه جوانه صدرا مراجعه کنید، ما خرید برنج صدری، خرید برنج ندا، خرید برنج طارم هاشمی، خرید برنج گیلان، خرید برنج فجر، خرید برنج هاشمی، خرید برنج دودی، خرید برنج عنبربو، خرید برنج لاشه، خرید برنج فریدونکنار، خرید برنج قهوه‌ای را با بهترین کیفیت در جوانه صدرا میسر کردیم. همچنین خرید چای مرغوب را هم می‌توانید در جوانه صدرا دنبال کنید.

منبع: www.betterup.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *